Opakujte těchto 5 cvičení, abyste jako podnikatel výrazně zlepšili své prodejní dovednosti

8
Opakujte těchto 5 cvičení, abyste jako podnikatel výrazně zlepšili své prodejní dovednosti

Být dobrým prodejcem je předpokladem úspěšného zakladatele startupu. Musíte být schopni nadchnout pro to, co děláte, různé lidi – partnery, klienty, zaměstnance atd. To platí zejména pro počátečního prodeje – přijetí abstraktní myšlenky a její uskutečnění by vyžadovalo zapojení mnoha různých zúčastněných stran.

Prodej je pro většinu z nás hluboce nepohodlný, takže zde je 5 cvičení, které vám mohou pomoci stát se lepším obchodníkem jako zakladatelem startupu.

1. Nácvik sklonu výtahu

Prvním krokem k tomu, abyste se stali dobrým prodejcem, je překonat pocit neklidu, když prezentujete svůj nápad různým lidem. A nejlepší způsob, jak vybudovat sebevědomí, je jednoduše cvičit.

Měli byste vytvořit jednoduchý výtah pro váš projekt nebo nápad (ne déle než pár minut) a měli byste ho procvičit na co největším počtu lidí.

Nejprve to můžete zkusit prezentovat svým přátelům a rodině. Poté je však důležité procvičovat si výšku výtahu na lidech, které tak dobře neznáte, v různých situacích.

 

Čím více budete cvičit, tím přirozeněji budete schopni začlenit svůj výtah do konverzací a tím méně budete mít pocit, že skutečně prodáváte. To by vám zase pomohlo cítit se v takových situacích jistěji a pohodlněji.

2. Zůstaňte v obraze – znalost domény je král

Být vnímán jako odborník je zásadní pro úspěch prodeje. Být informovaný je bohužel velmi těžké předstírat, zvláště pokud prodáváte B2B specialistům. Při delších rozhovorech by vaši obchodníci rychle vycítili, že vaše porozumění je povrchní, což by je přirozeně odvrátilo od toho, co prodáváte.

Z tohoto důvodu je skvělý nápad přihlásit se k odběru průmyslových zpravodajů a podcastů. Díky tomu byste měli přehled o nejnovějších novinkách a trendech v oboru, což by z vás udělalo zajímavější konverzaci a také by vám to pomalu umožnilo vstřebat spoustu informací o oblasti, která vás zajímá. Samozřejmostí je čtení knih (příp. poslech audioknih) související s vaší doménou může sloužit stejnému účelu.

3. Přizpůsobte svou nabídku potřebám vašeho publika

Být dobrý v prodeji vyžaduje, abyste byli dobrým posluchačem. Pokud nerozumíte potřebám svých potenciálních zákazníků, nebyli byste schopni poskytnout hluboký a osobní argument, proč by měli z vaší nabídky prospěch.

Skvělým cvičením, které můžete udělat, aby byl tento proces přirozenější, je vyjmenovat výhody vašeho produktu nebo služby a sladit je s možnými potřebami vašich potenciálních zákazníků.

4. Připravte si odpovědi na běžné prodejní námitky, se kterými se pravděpodobně setkáte

Samozřejmě, že ne všichni potenciální zákazníci by byli z vaší nabídky nadšení. To by vás ale nemělo odradit – skepse je normální a zdravá reakce člověka, kterému se něco prodává.

To znamená, že byste do takových situací měli vstupovat připraveni. Měli byste předem znát nejčastější námitky proti vaší nabídce a měli byste mít strategii, jak je odzbrojit.

To nutně neznamená dokázat, že námitky jsou nesprávné. Všechno má své zápory. Pokud jsou námitky racionální, měli byste uvést důvod, proč se vaše nabídka přesto vyplatí.

5. Gamifikace a vnitřní konkurence

V neposlední řadě je prodej hra čísel a vytrvalosti. Nejlepší prodejci jsou ti, kteří neslyší stokrát, aniž by se nechali odradit.

Z tohoto důvodu byste měli vymyslet strategii, jak si udržet morálku, když budete čelit vzájemným odmítnutím.

Jednou z takových strategií je gamifikace. Můžete přiřadit body událostem a akcím, které se často stávají ve studených hovorech. Odmítnout hrubě je mnohem menší zklamání, pokud vám to dá bod, který můžete použít k vítězství v týdeníku „Je to o tom, jak těžké to můžete získat a jít dál“ žebříčku.

Tato prodejní cvičení jsou samozřejmě jen příklady. Jakákoli forma konzistentní, ale inteligentní praxe by vám pomohla stát se dobrým prodejcem a a úspěšný zakladatel startupu rychlejší.

podobné příspěvky

Leave a Reply