Na ukrajinské hranici hledají rodiny bezpečí a úkryt

6
Na ukrajinské hranici hledají rodiny bezpečí a úkryt

Rodiny prchající před ničivým válečným strachem z budoucnosti, protože válka na Ukrajině eskaluje.

Julii, matce dvou dětí z Ukrajiny, trvalo sedm dní, než dosáhla polských hranic. Střely za ní stále explodovaly a pršely na ně šrapnely, když prchala z města Charkov se svou roční dcerou a 9letým synem.

Během cesty rodina spala v továrně, na dřevěné lavici, namačkaná v malé postýlce ve školce a v autě.

“Přesto je to lepší než být ostřelován,” říká Julia smutně.

Před třemi týdny měla Julia výše sny o tom, že jednoho dne bude vlastnit svůj vlastní byt v Charkově a vezme své děti letos v létě k moři. Nyní utratila všechny své úspory za benzín, aby se dostala na hranice. Její sny se skládají z postele, sprchy a čistého oblečení.

„Rozhodla jsem se opustit dům a celý náš život s jediným cílem,“ vzpomíná Yulia. “Zachránit děti a přežít.”

V panice z jejich útěku měla Yulia jen deset minut na to, aby posbírala jejich věci. Jediné, na co myslela, byly děti.

“Nevzal jsem si své věci.” Už několik dní nosím stejný sportovní oblek,“ říká. „Můj syn Danylo také nemyslel na sebe, ale myslel na svou sestru. Místo svých osobních věcí si dal do batohu hračky své sestry Nastii.“

Konečně, po dosažení hranice mezi Ukrajinou a Polskem, mohla Julia a její děti obdržet důležité zásoby – plenky a prostředky osobní hygieny – a také podporu a informace od dobrovolníků UNICEF.

Na podporu dětí a rodin cestujících z Ukrajiny do bezpečí v Moldavsku, Polsku, Rumunsku a Bělorusku vytvořil UNICEF Středy modré tečky — centra na jednom místě, která poskytují klíčové informace a doporučení sociálním službám spolu s identifikací a ochranou dětí bez doprovodu a dětí, které se oddělily od svých rodin.

Yulia a její děti nyní plánují cestu do Německa, kde mají přátele. Neví, kde budou dnes v noci spát.

„Nikdy jsem si nemyslela, že bych ve 21. století uprostřed Evropy mohla mít problémy s bezpečností svých dětí, s hledáním jídla a místa na spaní,“ říká Yulia a setře si slzy z tváře. “Už se necítíme bezpečně.”

The války na Ukrajině ohrožuje životy a blaho 7,5 milionu dětí v zemi. Humanitární potřeby se násobí každou hodinou, jak sílí boje. Děti jsou i nadále zabíjeny, zraňovány a traumatizovány ničivým násilím kolem nich. Rodiny jsou vyděšené, v šoku a zoufale touží po bezpečí.

UNICEF oznámil kampaň ve výši 349 milionů dolarů na ochranu blaha dětí na Ukrajině a v sousedních zemích a na zajištění účinného poskytování pomoci při záchraně života. Z těchto prostředků bude 276 milionů dolarů použito na pokrytí naléhavých potřeb na Ukrajině a 73 milionů dolarů pomůže poskytnout pomoc uprchlíkům v sousedních zemích.

Od 24. února 2022 více než 3 miliony lidí, včetně 1,5 milionu dětí, prchající před válkou na Ukrajině, hledali útočiště v sousedních zemích. UNICEF nepřetržitě pracuje na zajištění bezpečnosti rodin a dodává naléhavě potřebné zásoby.

Váš příspěvek pomůže UNICEF nadále oslovovat děti na Ukrajině a jejich rodiny s pomocí při záchraně života. Prosím darujte.

Leave a Reply