Jak číst knihu

12
Jak číst knihu

Autor: Tim Elmore

Téměř všude, kam jdeme, se lidé ptají: Jak čtete tolik knih? Kde na to najdete čas? Jak čteš knihu? Čtete to od začátku do konce? Faktem je, že tyto otázky vycházejí z přesvědčení, že vůdci jsou čtenáři. Celkově vzato, pokud plánujete být trvalým vůdcem, musíte pokračovat v růstu. Je to jediný způsob, jak zůstat vepředu a poskytnout nové nápady a směr.

V roce 1987, když jsem dokončoval magisterské studium, se se mnou jeden člen fakulty podělil o to, jak čte knihu a šetří čas. Začal jsem používat jeho nápady a později jsem si vytvořil vlastní kroky. Níže je uveden seznam tipů, jak číst knihu faktu.

 1. Vyberte si knihy na základě vašich cílových oblastí růstu.

Nebuďte náhodní; Nečtu všechno, co vyjde. Vědět, jak chcete nakrmit svou mysl a srdce. Každý leden si dám jeden den na to, abych úplně utekl a rozhodl se, jaký je můj plán osobního růstu. Pak si vybírám knihy, které jsou vhodnou součástí toho plánu. Chcete-li začít, jděte tam www.GoodReads.com.

 1. Zavazte se číst stanovený počet stránek za den.

Čtu 20 stránek denně pět dní v týdnu, což mi umožňuje přečíst alespoň dvě knihy za měsíc. Před několika lety náš tým používal aplikaci, která nám umožnila navzájem se zodpovídat za svůj růst, čtení, zdraví, práci atd. Celý můj tým věděl, kdy a jestli se mi nepodařilo dosáhnout svého čtenářského cíle. Najděte způsoby, jak dodržet závazky.

 1. Začnu životopisem autora.

Vždy čtu vnitřní stranu knihy nebo používám Google, abych se dozvěděl o pozadí autora. To mě bude informovat o perspektivě, srdci a záměru psaní knihy. Každá kniha plyne z autorčiny postavy, a protože s ní nebo s ním strávíte nějaký čas, je dobré toho člověka znát.

 1. Nejprve si přečtěte rychlost.

Při zakládání knihy si důkladně přečtěte úvodní část – úvod, předmluvu, předmluvu, obsah. Až se seznámíte s myšlením autora, přečtěte si první dvě a poslední dvě stránky každé kapitoly. Autoři téměř vždy dostanou svůj nápad a shrnují ho na těchto stránkách. Tímto způsobem získáte velké myšlenky knihy.

 1. Projděte si kapitoly, které pro vás byly nejrelevantnější.

Jakmile se chopíte velkého nápadu, vraťte se zpět a plně si přečtěte skvělé kapitoly a označte je. Identifikujte své oblíbené příběhy, citáty, statistiky a fakta. Kritéria by měla být použitelná, užitečná, relevantní a odpovídající vašemu poslání. Necíťte se provinile, že nečtete každé slovo každé kapitoly.

 1. Zaznamenejte si skvělé příběhy, citáty, statistiky a fakta, která jste získali.

Můžete je elektronicky nahrát na Evernote. Toto je program, který používáme ve společnosti Growing Leaders k ukládání užitečných informací. Pokud je materiál v tištěné podobě knihy nebo časopisu, uložte jej do skříně. Všechny informace by měly být pojmenovány. (Můžete použít více než jeden titul a uložit jej na více než jednom místě.)

 1. Píšu poznámky na vnitřní stranu přední obálky.

Když ze stránek sbírám dobré věci, píšu si poznámky na vnitřní stranu přední a zadní obálky. Například napíšu: „Příběh generálního ředitele společnosti Zappos, který pracuje pro štěstí, strana 73.“ Tímto způsobem mohu později snadno najít skvělé citáty, body nebo příběhy, jak je budu potřebovat. Šetří mi to hodiny času hledání.

 1. Používám symboly pro psaní poznámek.

Vytvořil jsem sadu symbolů pro psaní poznámek, které mohu použít, abych ušetřil místo a čas, když si na okraje zapisuji své vlastní myšlenky. Použiji hvězdičky, trojúhelníky, tečky, otazníky nebo i volební urnu, pokud obsah vyžaduje rozhodnutí nebo akci.

 1. Abyste měli jistotu, že si informace uchováte, sdílejte je s ostatními.

Zjistil jsem, že čím více o myšlenkách v knize mluvím, tím více jsem je schopen uchovávat ve své vlastní mysli. Je to jeden z životních paradoxů – dejte myšlenku pryč a sami si ji udržíte. Náš tým Growing Leaders má knižní klub, kde se členové týmu střídají ve sdílení krátkých zpráv o tom, co přečetli za poslední měsíc. Je to inspirativní.

 1. Prohlédnu si knihu a přenesu si informace nebo úkoly do své agendy.

Zjistil jsem, že skvělé knihy jsou plné způsobů, jak změnit způsob, jakým žiju, vedu a komunikuji. Takže ty skvělé věci (akční předměty) přenesu do svého seznamu úkolů nebo do díla, které píšu. Pokud jej použiji pro lekci nebo rozhovor, usnadní to přiřazení autora k jeho obsahu.

Otázky k zamyšlení

 1. Cvičíte některý z těchto kroků při čtení?
 2. Jaký systém používáte ke čtení článků, webových stránek a dalšího digitálního obsahu?
 3. Jak uchováváte a předáváte ostatním to, co jste přečetli a naučili se?
 4. Jaké další kroky podnikáte, když spotřebováváte informace?

Nová výzva k akci

podobné příspěvky

Leave a Reply