Jak aktivisté používají nové nástroje, aby přechytračili ruské cenzory

17
Jak aktivisté používají nové nástroje, aby přechytračili ruské cenzory

Snaha dostat zprávy o Ukrajině přes kremelskou zeď propagandy podněcuje inovativní – a oldschoolové – strategie

 

Začátkem loňského roku Tobias Natterer, copywriter reklamní agentury DDB Berlin, začal přemýšlet, jak se vyhnout ruské cenzuře.

Jeho klient, německá pobočka neziskové organizace Reportéři bez hranic (RSF), hledala efektivnější způsoby, jak umožnit Rusům dostávat zprávy, které jejich vláda nechtěla, aby viděli. RSF duplikovala cenzurované webové stránky a ukládala je na servery, které vlády považovaly za příliš důležité na to, aby je blokovaly – taktika známá jako vedlejší svoboda. („Pokud se vláda pokusí sestřelit webové stránky,“ vysvětluje Natterer, „musí také sestřelit své vlastní webové stránky, a proto se tomu říká kolaterál.“)

Problém byl v tom, jak pomoci lidem najít ty zrcadlené weby. Pak přišel bláznivý nápad: Co kdyby mohli proklouznout zprávy kolem ruských cenzorů tím, že skryjí články – jako velikonoční vajíčka ve videohře –, které by lidé mohli odemknout tajným kódem? A co když ten tajný kód vygenerovalo samo Rusko, prostřednictvím výherních čísel ve státní loterii? Pokaždé, když byla zveřejněna nová čísla, tým je mohl použít k vytvoření nové webové adresy. Každý, kdo hledá tato čísla na Twitteru nebo jiných platformách, by pak našel odkazy na zakázané stránky a zakázané zprávy.

Mluvte o načasování. Právě když se chystali zahájit strategii v Rusku a dalších dvou zemích, vydal ruský prezident Vladimir Putin rozkaz k invazi na Ukrajinu. Kreml okamžitě zakázal celonárodní zpravodajství o svých akcích, čímž se experiment RSF/DDB stal ještě důležitějším.

Ony zrcadlil web pro Meduzanezávislý zpravodajský kanál zaměřený na Rusko, který byl označen za zahraničního agenta ruskou vládou v dubnu 2021. A od invaze byl provoz na loterijním číslovaném webu tak silný, že tým musel koupit více místa na serveru a upgradovat web. RSF a DDB také testují způsoby, jak využít technologii blockchain k ražení článků a fotografií z války – a plánují, že v nadcházejících dnech bude aktivních více webů.

„Chceme zajistit, aby svoboda tisku nebyla vnímána jen jako něco, co hájí samotní novináři,“ říká Lisa Dittmer, zástupkyně RSF Germany pro svobodu internetu. “Je to něco, co je základní součástí každé demokracie a je to základní součást obrany jakéhokoli druhu svobody, kterou máte.”

 

Propaganda je již dlouho základem války. Od bomb zasypaných letáky na nepřátelské jednotky až po domácí cenzuru je kontrola zprávy často považována za klíč k mobilizaci veřejné podpory. Putinovo železné sevření toho, co se Rusům sděluje o jeho válce na Ukrajině, je napadáno na mnoha frontách, od snah na sociální sítě až po telemarketingové kampaně, telegramová videa a další. Ukrajinští podnikatelé dokonce unesou své vlastní aplikace, aby dali Rusům vědět, co se děje. I když jsou tyto snahy střídavě úspěšné, demonstrují vynalézavost potřebnou k vítězství v informační bitvě, která je stará jako válka sama.

Aktivisté našli jiné způsoby, jak do Ruska dopravit pravdivé bomby o invazi. Ve Spojeném království a crowdfunded kampaň, která získala 40 000 liber, aby cílila na Rusy s digitálními reklamami se skutečnými zprávami o válce. (Organizátoři tvrdí, že předali 57 milionů reklam, než byly začátkem tohoto týdne v Rusku zablokovány.) Hackeři také zorganizovali místní úsilí: Skupina známá jako Anonymous požádal lidi, aby ohodnotili ruské restaurace a obchody na Mapách Google zanechat recenze vysvětlující, co se děje na Ukrajině. Mezitím organizace s názvem Squad303 vytvořil online nástroj který umožňuje lidem automaticky odesílat Rusům textové zprávy, zprávy WhatsApp a e-maily.

Některé z nejúčinnějších strategií spoléhají na technologie staré školy. Od začátku války v Rusku raketově vzrostlo používání virtuálních privátních sítí neboli VPN. To může vysvětlovat, proč tamní telekomunikační regulátor donutil Google, aby odstranil tisíce adres URL propojených s weby VPN.

Putinovo železné sevření toho, co se Rusům sděluje o válce, je zpochybňováno mnoha způsoby, od násilných snah na sociálních sítích přes telemarketingové kampaně až po crowdfundingové digitální reklamy.

Pro Pauliuse Senūtu, reklamního manažera v Litvě, je hlavní zbraní telefon. Nedávno spustil „Zavolejte do Ruska“, webová stránka, která umožňuje rusky mluvícím osobám volat náhodným Rusům na základě adresáře se 40 miliony telefonních čísel. Návštěvníci stránek dostanou telefonní číslo spolu se základním skriptem vyvinutým psychology, který radí volajícím, aby se podělili o své ruské kontakty a status dobrovolníka, než povzbudí cíle, aby slyšeli, co se skutečně děje. Navrhované řádky zahrnují „Jediné, čeho se (Putin) zřejmě obává, jsou informace,“ což pak umožňuje volajícím zdůraznit, že je třeba je dát „do rukou Rusů, kteří znají pravdu a postaví se, aby zastavili tuto válku“. Během prvních osmi dnů Senūta říká, že uživatelé z východní Evropy a jinde po celém světě uskutečnili téměř 100 000 hovorů cizím lidem v Rusku.

 

Funguje v moderním světě zaplaveném spamem, podvody a jinými nežádoucími marketingovými zprávami vůbec některé z těchto snah? Dopad těchto dobrovolnických snah je méně jasný. „Jedna věc je zavolat jim a druhá věc je, jak s nimi mluvit,“ říká Senūta. Stejně jako u každého telemarketingového hovoru byla reakce od těch na straně příjemce smíšená. Zatímco někteří byli vnímaví, jiní se na vyrušení zlobí nebo mají podezření, že jde o trik. “Jak můžete mluvit s někým, kdo byl v jiném mediálním prostředí?”

Dobrá otázka. Koneckonců, ruské úřady se dlouho stavěly nepřátelsky ke zprávám, které nevedly ke stranické linii. „Této propagandě čelíte všude,“ říká Oleg Kozlovskij, ruský výzkumník z Amnesty International. Během několika dní po invazi obvinil tamní komunikační regulátor stránky místních médií z šíření nespolehlivých a nepravdivých informací a nařizoval používat při podávání zpráv pouze oficiální vládní zdroje. Pojmy jako „válka“, „invaze“ nebo „agrese“ byly zakázány a byly potrestány pokutami až do výše pěti milionů rublů (nyní zhruba 52 000 dolarů) nebo 15 lety vězení. Kozlovský říká: “Je to stále horší a horší.”

Stávající platformy bez cenzorů, jako je Telegram, by se měly využít spíše než vymýšlet něco zcela nového, poznamenává Kozlovský. (Minulý týden, Arnold Schwarzenegger nahrál Rusům přes Telegram dlouhou videozprávu to zahrnovalo ruské i anglické titulky.) To však neznamená, že je na škodu zkoušet nové věci.

“Dopředu nevíte, které budou fungovat a které ne,” říká Kozlovský. “Je velmi obtížné předvídat, co bude fungovat, takže je dobré mít různé metody a různé iniciativy, které se snaží oslovit Rusy.”

Otázkou je, zda si Rusové uvědomují, že jsou živeni mediální stravou státem podporovaných lží a kriminalizace pravdy. Dittmer věří, že mnoho Rusů touží vědět, co se skutečně děje. Zatím RSF Kampaň „Pravda vítězí“. bylo v Rusku zhlédnuto více než 150 000 krát. (Předchozí snahy DDB a RSF v různých zemích zahrnovaly vkládání cenzurovaných zpráv do virtuální knihovny v Minecraftu a playlistu na Spotify.)

 

Cenzura také škrtá oběma způsoby. Zatímco ruské úřady zakázaly Facebook a Instagram jako „extrémistické“, západní zpravodajské kanály zase přerušily styky se státem kontrolovanými weby kvůli Putinově dezinformační kampani. I když stahování produktů a partnerství z Ruska může Kremlu vyslat silný signál, taková izolace také riskuje, že zanechá bublinu dezinformací nedotčenou. Naštěstí „je v podstatě nemožné efektivně cenzurovat,“ říká Dittmer z RSF a poukazuje na další snahy o využití blockchainu a herní technologie k šíření zpráv. “Můžeme hrát hru na kočku a myš s cenzory internetu trochu sofistikovanějším způsobem.”

podobné příspěvky

Leave a Reply